Student Awards

 

Graduate Student Awards


American Bureau of Shipping Scholarship for Demonstrated Excellence in an Incoming Graduate Student in Ocean Engineering

Josh Leighton and Daniel Hanks (2010)

Matthew L. Gildner and Leah R. Mendelson (2011)

 

Carl G. Sontheimer Prize for Creativity and Innovation in Design

Jesse Austin-Breneman, Barry Kudrowitz, and Geoff Tsai (2010)

Daniel S. Codd, Heidi Q. Chen, Lisa A. Schlecht, and Caroline M. Hane-Weijman (2011)

 

Clement F. Burnap Award for Outstanding Masters of Science in the Marine Field

Emmanouil Sarris and Gregory E. Fennell (2011)

 

John C. and Elizabeth J. Chato Award for Excellence in Bioengineering

Michaelle Mayalu (2010)

Sean M. Cockey, Bonnie L. Blackburn, and Jillian M. Oliveira (2011)

 

Luis de Florez Award for Graduate Design

Conor Walsh (2010)

Jacob E. McKenzie (2011)

 

Luis de Florez Award for Graduate Science

Jonathan Hopkins and Robert Panas (2010)

Daniel J. Payen (2011)

 

Meredith Kamm Memorial Award for Excellence in a Female Graduate Student

Lisa Burton (2010)

Yi “Ellen” Chen and Maria J. Telleria (2011)

 

Rabinowicz Tribology Award for Outstanding Graduate Research in Tribology

Michael P. Roberts and Sanha Kim (2011)

 

School of Engineering Graduate Student Extraordinary Teaching and Mentoring Award

Amos Winter (2010)

 

Wunsch Foundation Silent Hoist and Crane Award for Outstanding TA in Course 2.674

Marco Cartas (2010)

 

Wunsch Foundation Silent Hoist and Crane Award for Outstanding Performance in Course 2N

Jon Gibbs, Roberto Urrutia, and Phil Menard (2010)

 

Wunsch Foundation Silent Hoist and Crane Award for Outstanding Graduate Research

Sheng Shen and Reza Sharifi Sedeh (2010)

Hyukmin Kwon and David Smith (2010)

 

Wunsch Foundation Silent Hoist and Crane Award for Outstanding Thesis

John A. Williams (2010)

 

Wunsch Foundation Silent Hoist and Crane Award for Outstanding TA in Course 2.002

Ashley Browning and Benjamin Druecke (2010)

Claudio V. DiLeo and Kaspar A. Loeffel (2011)

 

Wunsch Foundation Silent Hoist and Crane Award for Outstanding TA in Course 2.003

Audren D.P. Cloitre and Jason S. Ku (2011)

 

Wunsch Foundation Silent Hoist and Crane Award for Outstanding TA in Course 2.007

Shane Colton and Mohammad Imani-Nejad (2010)

 

Wunsch Foundation Silent Hoist and Crane Award for Outstanding TA in Course 2.086

James D. Penn and Masayuki Yano (2011)

 

Undergraduate Student Awards


Alfred A.H. Keil Ocean Engineering Development Fund Award for Excellence in Broad-Based Research in Ocean Engineering

Roberto Melendez (2010)

Javier E. Ramos (2011)

 

AMP Inc. Award for Outstanding Performance in Course 2.002

Vibin A. Kundukulam, Emily Shao, and Richard Larson (2010)

Nigel C. Kojimoto and Marcel A. Thomas (2011)

 

Department Service Award for Outstanding Service to the M.E. Department

Erika Bildsten, John Boghossian, Toomas Sepp, Katrina Schoen, Tish Scolnik, and William Vega-Brown (2010)

Heather E. McDonald and Linda Liu (2011)

 

Ernest Cravalho Award for Outstanding Performance in Thermal Fluids Engineering

Vibin A. Kundukulam (2011)

 

International Competition Winners for 2.007

Randall Briggs, Dan Fourie, Joseph Conte, and John Romanishin (2010)

Wyatt Ubellacker, Cecilia Cantu, Jackson Crane, and Bee Vang (2011)

 

Lauren Tsai Memorial Award for Academic Excellence by a Graduating Senior

Emily Houston (2010)

Lauren R. Hernley (2011)

 

Link Foundation Fellowship for Creativity and Innovation in Design

Jordan Stanway (2010)

 

Lockheed Martin Prize for Outstanding Sophomore in Mechanical & Systems Engineering

Ari. S. Umans (2011)

 

Louis N. Tuomala Award for Outstanding Performance in Thermal Fluids Engineering

Reuben M. Aronson (2011)

 

Luis de Florez Award for Undergraduate Design

Andrew Marecki (2010)

Ian McKay (2011)

 

Luis de Florez Award for Audience E-mail Competition

Samuel Weiss (2010)

 

Park Award for Outstanding Performance in Manufacturing

Kevin Rustagi and Evan Schneider (2010)

Luke M. Mooney and Emily W. Tow (2011)

 

Peter Griffith Prize for Outstanding Experimental Project

Katherine M. Smyth (2010)

Yoshio S. Perez (2011)

 

Rabinowicz Tribology Award for Outstanding Undergraduate Research in Tribology

Michael P. Roberts (2011)

 

Robert Bruce Wallace Academic Prize for Academic Excellence in Ocean Engineering

Roberto J. Melendez (2011)

 

Society of Naval Architecture and Marine Engineering Award for Outstanding Student in the Marine Field

Matt Gildner and Leah Hokanson (2010)

Marie McGraw, Milo Feinberg, and Christian Welch (2011)

 

Thomas Sheridan Prize for Academic Excellence by a Graduating Senior

Gregory Tao (2010)

Brendan J. Englot (2011)

 

Whitelaw Prize for Originality in 2.007 Design and Contest

Laura Ware and Brett van Zuiden (2010)

Phitchaya “Mangpo” Phothilimthana (2011)

 

Wunsch Foundation Silent Hoist and Crane Award for Outstanding Undergraduate Student

Trevor Shannon (2010)

 

Wunsch Foundation Silent Hoist and Crane Award for Academic Excellence

Nadia Tepper, Jenna McKown, and Samuel Weiss (2010)

Omar O. Abudayyeh, John G. Boghossian, Riley E. Brandt, Carmen M. Graves, Daniel M. Kubaczyk, Vibin A. Kundukulam, Peter Lu, Amy Qian, Michael P. Roberts, Emily C. Shao, and Kathryn Olesnavage (2011)

 

2011 Phi Beta Kappa Inductees


John Boghossian

Carmen Graves

Caroline Hane-Weijman

Vibin A. Kunukulam

Linda Liu

Michael Roberts

Katrina Schoen

William Vega-Brown

Teerawut Wannaphahoon